Solianka – Przepis na zupę w dwóch wariantach
Na zachętę, a może ku przestrodze na starcie wspomnieć warto, że solianka, czyli tradycyjna rosyjska zupa nie jest słona, lecz kwaśna. A to wszystko dzięki ogórkom i kapuście. A sama zupa jest wyjątkowo wyrazista dzięki wspaniałym dodatkom jak oliwki, czy kapary. Solianka jest podawana we wszystkich krajach post sowieckich.
Solianka to zupa chłopska robiona na poczekaniu z tego co jest akurat do dyspozycji. Nie musisz się trzymać się sztywno przepisu. Możesz stworzyć własny lub sprawdzić, którąś z naszych wersji solianki.
Soliankę podawać z kleksem śmietany, posypaną natką pietruszki lub koperkiem. Świetnie smakuje z chlebem.
Solianka klasyczna
- 15 dkg kiełbasy
- 15 dkg salami
- 15 dkg mięsa gulaszowego – najlepiej szynki
- 25 dkg kapusty kiszonej
- 4 ogórki kiszone
- 2 cebule
- 2 pomidory lub puszka krojonych pomidorów
- 1 czerwona papryka
- 10 – 15 zielonych oliwek
- 1 pepperoni ostre
- 4 ząbki czosnku
- 1 przecier pomidorowy
- 3 liście laurowe
- 3 kostki rosołowe
- szklanka wody z kiszonych ogórków
- kilka kropel Tabasco
- oliwa z oliwek do smażenia
- zioła – pół łyżeczki ostrej papryki, pieprzu, mielonego kminku i majeranku
Solianka w praktyce
Kiełbasę i mięso gulaszowe kroimy w kosteczkę i obsmażamy (najlepiej w dużym garnku). Po 5 minutach dodajemy pokrojone w paseczki salami i smażymy przez kilka minut. Następnie dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulę i nadal smażymy, aż do zeszklenia cebuli. Jako następne do garnka dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę, pomidory, ogórki kiszone, drobno pokrojony lub wyciśnięty czosnek oraz liście laurowe i przekrojone na pół oliwki. Nadal smażymy wszystkie składniki co jakiś czas mieszając. Jeśli zacznie nam przywierać stopniowo dolewamy po odrobinie wody z kiszonych ogórków. Gdy wszystko ładnie nam się podsmaży dodajemy przecier pomidorowy, resztę wody z kiszonych ogórków i wszystko zalewamy wodą w ilości około 1,7 litra (ilość wody uzależniona od tego czy chcemy mieć zupkę bardziej gęstą czy bardziej rzadką). Dodajemy kiszoną kapustę, mieszamy i gotujemy przez 20 minut. Doprawiamy kostkami rosołowymi i gotujemy jedną godzinę. Na koniec soliankę przyprawiamy sosem sojowym (jeżeli jest taka potrzeba), ziołami i sosem Tabasco.
Solianka na winie
- 15 dag wieprzowej karkówki,
- 15 dag wołowiny,
- pół kostki masła,
- 5 dag wędzonej kiełbasy,
- 5 ząbków czosnku,
- 3 ogórki kwaszone,
- 2 cebule,
- 100 ml białego wytrawnego wina,
- 10 dag koncentratu pomidorowego,
- 1 cytryna,
- 4 łyżki kwaśnej śmietany,
- 3 łyżki oleju,
- oliwki zielone oraz kapary wedle uznania.
Solianka na winie – przygotowanie
Mięso z cebulą pokrój w paseczki i podsmaż. Osobno podsmaż paseczki kiełbasy. Podsmażone produkty przełóż do garnka i dodaj 8 szklanek wody. Gotuj 20 minut.
Na połowie masła podsmaż koncentrat pomidorowy oraz posiekany czosnek, wino, sól, pieprz. Dodaj wywar do garnka z mięsem i gotuj przez kolejne 15 minut.
Ogórki pokrój w paski i podsmaż na reszcie masła. Dodaj kilka łyżek wody i duś do uzyskania miękkości. Następnie dolej do solianki i gotuj 5 minut.
Solianka najlepiej smakuje z dodatkami. Na każdy talerz włóż kilka oliwek, kaparów, a następnie wlej zupę.
Autorami przepisu oraz zdjęcia są poprzedni administratorzy serwisu kulinarnepogawedki Anna i Kris