Przepis na pieczonego indyka bożonarodzeniowego
Składniki na pieczonego indyka bożonarodzeniowego
- 5,5 kg indyka
- 2 małe pomarańcze podzielone na ćwiartki
- 125 g soli kuchennej
- 3 łyżki czarnego pieprzu
- pęczek natki pietruszki lub natki selera
- 3 liście laurowe
- pęczek tymianku
- 1 kawałek kory cynamonowej
- 1 łyżka nasion kminku
- 4 goździki
- 2 łyżki jagód ziela angielskiego
- 4 owoce anyżu gwiazdkowego
- 2 łyżki ziaren białej gorczycy
- 200 g cukru
- 2 cebule, nieobrane i pokrojone na ćwiartki
- 6 cm kawałek kłącza imbiru, nieobrany pokrojony na 6 plasterków
- 4 łyżki syropu klonowego
- 4 łyżki płynnego miodu
Do polewania w trakcie pieczenia
- 75 g gęsiego smalcu lub masła
- 3 łyżki syropu klonowego
Jak zrobić pieczonego indyka bożonarodzeniowego
Indyka dokładnie oczyszczamy, płuczemy pod bieżącą wodą i umieszczamy w dużym naczyniu. Naczynie napełniamy wodą tak, aby cały indyk był przykryty. Do wody wyciskamy sok z ćwiartek pomarańczy, dorzucamy skórki, a następnie dodajemy wszystkie pozostałe składniki, rozpuszczając sól, cukier, syrop i miód w trakcie mieszania. Pozostawiamy w zimnym miejscu na noc lub 1-2 dni przed upieczeniem. Na około godzinę przed pieczeniem należy wyciągnąć indyka z zalewy i wytrzeć mięso do sucha papierowym ręcznikiem. Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Nie przejmujcie się tak wysoką temperaturą. Z uwagi na to, że mięso indyka jest bardzo wilgotne od zalewy, to w trakcie pieczenia powstaje spora ilość pary wodnej i nasz domowy piekarnik nie osiągnie takiej wysokiej temperatury.
W oryginalnym przepisie Nigelli Lawson roztapiamy gęsi smalec (lub masło) z syropem klonowym na małym ogniu. Tak powstałą glazurą smarujemy indyka przed wstawieniem do pieca i polewamy nią od czasu do czasu w trakcie pieczenia. Ja troszkę zmodyfikowałem ten przepis na glazurę gdyż indyka polewam olejem lub masłem i posypuję przyprawą do indyka lub przyprawą do grilla. Czas pieczenia uzależniony jest od wagi indyka.
Przybliżony czas pieczenia indyka w zależności od jego wagi:
Ciężar indyka (kg) – Czas pieczenia (godz.)
2,25kg- 1,5h
3,5kg- 1,75h
4,5kg- 2,0h
5,5kg- 2,5h
6,75kg- 2,75h
7,5kg- 3,0h
9,0kg- 3,5h
11,5kg- 4,5h
Indyki z hodowli ekologicznych pieką się szybciej niż chude ptaki z chowu masowego, ponieważ mięso tych pierwszych jest delikatnie poprzerastane tłuszczem, więc szybciej przewodzi ciepło. Podane czasy dotyczą indyków z hodowli naturalnej, które zostały wstawione do piekarnika, mając temperaturę pokojową, a nie prosto z lodówki.
Podane tu czasy pieczenia mogą się wydawać szokująco krótkie, ale prawda jest taka, że od lat pieczemy indyki przesadnie długo, narzekając potem, jak mdłe w smaku i trocinowe w strukturze jest indycze mięso. Jeśli indyk ma temperaturę pokojową, nie jest skrępowany ani faszerowany, a termostat w piekarniku działa prawidłowo, to podane czasy są właściwe.
Indyka piekę w piekarniku z termoobiegiem i grzaniem dolnym natomiast, aby skórka naszego ptaka była chrupiąca to na 30-40 minut przed wyciągnięciem go z piekarnika uruchamiam również grzanie od góry.
Są dwa sposoby, aby sprawdzić czy indyk jest odpowiednio upieczony:
1. Mięso indyka jest upieczone, kiedy wbity w nie specjalny termometr do pieczeni wskazuje 70 ºC
2. Czubkiem ostrego noża nakłuwamy tam, gdzie korpus łączy się z nogą. Jeśli wypłyną przezroczyste soki, możemy uznać, że czas pieczenia jest właściwy, jeśli zaś ciecz jest różowa, pieczemy dalej, aż będzie przezroczysta.
Autorami przepisu oraz zdjęcia są poprzedni administratorzy serwisu kulinarnepogawedki Anna i Kris