Smaczna i piękna Gruzja

Gruzja to kraj, który zaskakuje na każdym kroku, ujmuje niezwykłą gościnnością mieszkańców, a także wspaniałymi potrawami i doskonałym winem. To właśnie w Gruzja jest krajem, w którym produkcja wina zaczęła się najwcześniej, bo aż osiem tysięcy lat temu.

Turyści, którzy odwiedzają Gruzję i są pełnoletni, otrzymują na lotnisku małą buteleczkę wina z serdecznym powitaniem na etykiecie. To właśnie kwintesencja tego kraju – pyszne wino i radość z witania ludzi, którzy pragną poznać tę kulturę. A skoro już jesteśmy przy temacie lotniska, to warto dodać, że właśnie uruchomienie rejsów do Gruzji przez tanie linie lotnicze spowodowało, że Gruzja stała się bardzo modnym celem podróży. Jeśli uda się kupić tanie bilety lotnicze, to istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że całe wakacje będą tanie.

Gruzja jest krajem wyjątkowo tanim dla Polaków, którzy przeliczają miejscową walutę (lari) na złotówki. Porządny obiad składający się z dwóch dań, popijany winem można zjeść w Kutaisi albo Batumi nawet taniej niż w polskich miastach. Warto jednak pamiętać, że najlepsze wino w Gruzji to to, które zaproponują nam przypadkowe osoby. W Gruzji każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu, zajmuje się produkcją wina na własny użytek, które chętnie sprzedaje za niewielkie pieniądze turystom.

Słynne pierożki chinkali w formie sakiewek, w których znajduje się farsz i bulion, kosztują około 50-70 groszy za sztukę i choć podawane są w knajpach jako przystawka, kilka sztuk może stanowić sycący obiad. Na śniadanie warto kosztować różnych wersji smakowych pieczywa z serem „chaczapuri”.

Smakosze mocno doprawionych potraw będą zachwyceni solianką, czyli zupą gulaszową z oliwkami i cytryną albo gulaszem „ostri”, w którym nie brakuje pikantnych przypraw i kolendry. Z kolei wielbiciele nietypowych połączeń w kuchni z pewnością docenią pieczone bakłażany z pastą orzechową, które są popularną gruzińską przekąską.

Gruzja to nie tylko pyszne jedzenie, ale również wspaniałe widoki, w których dostrzeżemy ośnieżone szczyty Kaukazu, kamieniste plaże nad Morzem Czarnym i oryginalną architekturę miast takich jak Kutaisi, Tbilisi czy Batumi, które często nazywa się gruzińskim Las Vegas. Trudno znaleźć miejsce na ziemi, które przypominałoby niepowtarzalny klimat Gruzji.