Greckie wakacje – Skopelos

Wyspa Skopelos należy do Archipelagu Sporady Północne na Morzu Egejskim. Ciekawostką jest to, że wyspa Skopelos posiada kształt saksofonu. Jest to jedna z najbardziej zielonych wysp w tym regionie.

Jest idealnym miejscem dla osób kochających ciszę i spokój, piękno natury i piękno architektury greckiej.

Na terenie wyspy Skopelos znajdziemy ponad 350 wspaniałych przykładów miejscowej architektury w postaci kapliczek i kościołów.

Ciekawostką jest to, że właśnie na tej wyspie nagrywano film „Mamma Mia!” z Pierce’em Brosnan’em i Meryl Streep.

Wyspiarze polecają wycieczkę do Kalamat, gdzie ciągną się wspaniałe gaje oliwne. Wyspa znana jest również z przepysznego sosnowego miodu oraz pysznych suszonych śliwek. Warto wybrać się również na południowy wschód wyspy do Palouki, aby zobaczyć przepiękne gaje oliwkowe.

Za najpiękniejszą miejscowość na wyspie Skopelos określa się górzystą wieś Glossa.

Najbardziej znane atrakcje turystyczne wyspy to:

  1. Przede wszystkim miasto Skopelos znajdujące się na wzgórzu, zabudowane tradycyjnymi domkami i pełne wąskich uliczek. Na szczycie miasta znajdują się ruiny zamku z XIII wieku.
  2. Kaplica Agios Ioannis stojąca na szczycie skały położona w Kastrii. Do kaplicy prowadzi ponad 200 schodów wykonanych z kamienia. To tu właśnie nagrywana była ślubna scena z filmu „Mamma mia!”.

Amatorzy aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się na pieszą wycieczkę, na jedną z wielu tras, które specjalnie przygotowano. Można z bliska podziwiać piękno wyspy Skopelos.

Na bardziej odważnych czekają kajakowe wycieczki po morzu oraz zajęcia z nurkowania wokół wyspy.

Amatorów wędkowania spotkamy z pewnością w Agnintas, niewielkim porcie, ale bardzo urokliwym.

Na mniej aktywnych czekają przepiękne plaże w okolicy miasta Skopelos: Agnondas, Hovolo, Kastani, Panormos i Stafilos. Przy czym Limnonari to jedyna piaszczysta plaża na tej wyspie.

Należy pamiętać, że tylko plaża Velanio przygotowana jest dla naturystów.

Najbardziej polecana jest kuchnia restauracji Perivoli, która znajduje się w mieście Skopelos. Miejscowa kuchnia jest bardzo różnorodna, zdrowa i smaczna, a podana jak Perivoli, stanowić będzie niezapomniane doznanie.