Dieta śródziemnomorska i jej zasady

Dieta śródziemnomorska jest uznawana za wyjątkowo zdrową, a że przepisy na pyszne dania z jej udziałem można znaleźć w wielu książkach kucharskich, grono jej zwolenników stale się poszerza. Co warto wiedzieć na temat tej diety? Na jakie korzyści mogą liczyć te osoby, które zaczną regularnie sięgać po śródziemnomorskie przysmaki?

Wielkim walorem diety śródziemnomorskiej jest to, iż opiera się ona głównie na produktach pochodzenia roślinnego. Dominują tu świeże owoce i warzywa, będące rewelacyjnym źródłem witamin, minerałów oraz błonnika. Orzechy, nasiona słonecznika oraz produkty z pełnych ziaren zbóż to kolejne składniki, na których opiera się ta dieta. Śródziemnomorskie menu uwzględnia też obecność ryb oraz owoców morza, natomiast mięso pojawia się tu dość rzadko. A co z tłuszczami? Tym, który ma największe znaczenie w diecie śródziemnomorskiej, jest oliwa z oliwek, stosowana zarówno jako dodatek do sosów sałatkowych, jak i do smażenia. Na smak oraz wartość odżywczą poszczególnych potraw duży wpływ mają też przyprawy. W kuchni śródziemnomorskiej często sięga się po zioła, takie jak: tymianek, bazylia, szałwia czy oregano. Kuszą one nie tylko smakiem i aromatem, ale i leczniczymi właściwościami. W daniach śródziemnomorskich często pojawiają się też cebula i czosnek – naturalne antybiotyki, będące rewelacyjnym wsparciem dla ludzkiego układu odpornościowego.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki takiej diecie? Wiadomo, że kuchnia śródziemnomorska skutecznie ułatwia odchudzanie, może mieć też świetny wpływ na ogólne samopoczucie każdego z nas. Mniej problemów z cholesterolem czy zbyt wysokim ciśnieniem, skuteczna ochrona przed miażdżycą oraz mniejsze ryzyko rozwoju chorób nowotworowych – oto korzyści najważniejsze. Dieta śródziemnomorska może mieć też doskonały wpływ na stan naszej skóry, dla której poważnym wyzwaniem są stany zapalne. Dzięki zdrowej diecie, bazującej na świeżych owocach i warzywach, można uniknąć wielu problemów ze zdrowiem i wyglądem. To bez wątpienia wielka zaleta menu śródziemnomorskiego, które w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem.