Dieta 80:20 – klucz do zdrowia we współczesnym świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

W obecnych czasach zdrowy tryb życia promowany jest jako absolutny priorytet i jedyny sposób do zachowania sprawności ciała oraz umysłu. Jednocześnie z każdej strony zasypują nas reklamy kuszących słodyczy, przepysznych fast-foodów, nowoczesnych samochodów i innych udogodnień, które znacznie utrudniają zmianę trybu życia. Nic zatem dziwnego, że zdrowa dieta kojarzy się z masą wyrzeczeń i ciągłymi wyzwaniami oraz pokusami. Rozwiązaniem tego problemu jest dieta 80:20, która uwzględnia nie tylko fizyczne zdrowie naszego organizmu, ale również spokój i satysfakcję psychiczną.

Na czym polega dieta 80:20

Dieta 80:20 polega na spożywaniu 80% zapotrzebowania energetycznego z produktów pełnowartościowych oraz przeznaczaniu pozostałych 20% na produkty rekreacyjne. W praktyce wygląda to w ten sposób, że przy standardowej diecie 2000 kcal, 1600 kcal pochodzi z produktów takich jak pieczywo pełnoziarniste, owoce, warzywa, strączki czy odpowiednio przyrządzone ryby i mięso, natomiast 400 kcal zaspokajamy jedząc to, na co mamy ochotę. Może to być ulubiony batonik, porcja lodów, czy też wybrany fast-food. Istotą diety 80:20 jest jednak to, aby w „zdrowych” 80% dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych – przede wszystkim białka i witamin. Wraz ze wzrostem kaloryczności diety, wzrasta również udział produktów rekreacyjnych. Łatwiej jest bowiem w 80% takiej diety dostarczyć wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów.

Dieta 80:20 – przydatne wskazówki

Dieta 80:20 stanowi idealną równowagę pomiędzy obciążającą dietą restrykcyjną, a dietą zaspokajającą wszystkie nasze zachcianki. Jest to sposób na utrzymanie zdrowego sposobu żywienia nie tylko w okresie odchudzania czy budowania formy, ale przez całe życie. Jednocześnie warto uwzględnić w niej kilka faktów. Jeśli pozwalamy sobie np. na 400kcal przyjemności w ciągu dnia, warto wymieniać te rekreacyjne produkty. Jednego dnia może to być batonik czekoladowy, innego kawałek pizzy, a jeszcze następnego żelki. Zapobiegnie to codziennym obciążaniu organizmu jednym szkodliwym składnikiem występującym w danym produkcie w nadmiarze. Osoby z większym zapotrzebowaniem energetycznym nie powinny nadużywać diety 80:20. Jeśli nasza codzienna podaż energetyczna wynosi 3000 kcal – oznaczałoby to jedzenie aż 600 kcal z produktów rekreacyjnych. Taka osoba teoretycznie mogłaby jeść codziennie całą paczkę ciastek. Trudno byłoby jednak nazwać to zdrowym rozwiązaniem. Dietę 80:20 powinno się zatem mądrze modyfikować. Chodzi o to, by nie katować się podejściem 100% albo nic. Jednak nie warto się oszukiwać – jedzenie tabliczki czekolady codziennie po obiedzie nie będzie zdrowe, nawet jeśli mieści się w naszych 20%.