Rozszerzanie diety dziecka – o tym warto pamiętać?

Odżywianie jest dla naszych dzieci bardzo ważne. Szczególnie musimy się zainteresować takimi kwestiami, jeżeli chodzi o maluchy, które dopiero przyszły na świat. Jedzenie będzie tutaj czynnikiem kluczowym, więc trzeba dokładnie wiedzieć, jak rozszerzać dietę, a nie zawsze są to kwestie oczywiste.

Czy problem z dietą często występuje?

Na wstępie oczywiście należy wskazać, że wszystko to, co będzie związane z naszym dzieckiem, będzie na pewno dla rodziców bardzo ciekawą i wielką przygodą. Początkowo będzie stresująco, ale na pewno po jakimś czasie odnajdziemy się w sytuacji i będziemy ostrożnie próbować dawać różne potrawy maluchowi. Nic nie da się porównać z reakcjami, jakie będziemy obserwowali. Dziecko przecież bardzo żywo będzie reagować na to, co smaczne, a czego nie lubi. Musimy oczywiście także mieć na uwadze fakt, że niektóre produkty dzieci po prostu muszą jeść. Najważniejsze jest to, aby dieta zawierała odpowiednią ilość węglowodanów, białek no i oczywiście chodzi o te zdrowe tłuszcze. Jedzenie powinno być bogate oczywiście w warzywa, a na drugim miejscu będą owoce. Nie do wszystkich produktów dzieci będą się od razu przekonywały, ale zauważmy też, że dużą pomocą będą tu z pewnością wygodne meble. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na krzesełko do karmienia. Powinno ono być bardzo szczegółowo i dokładnie dopasowane. Wszystko zależy tutaj oczywiście od wzrostu i wagi dziecka. Maluch, jeżeli będzie siadać w takim krześle, to musi mieć pełną swobodę ruchów.

Czy zawsze wiemy, jak dopasować krzesełko dla dziecka?

Błędne jest oczywiście przypuszczenie, że zawsze uda nam się bardzo dokładnie i od razu dopasować dietę lub właśnie krzesełko. Niejednokrotnie będziemy musieli przejrzeć nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt różnych portali internetowych, które będą opisywały bardzo szczegółowo meble dla maluchów, a także różne propozycje dietetyczne. Na szczęście nie zabraknie także wpisów na portalach społecznościowych. Tam będziemy mogli znaleźć na przykład informacje na temat tego, z czego powinny być wykonane meble oraz co będzie w praktyce oznaczać bezpieczne rozszerzanie diety. Oczywiście bez względu na to, czy chodzi o krzesełko do karmienia, czy też posiłki, musimy tu polegać nie tylko na sobie, ale również na doświadczonych fachowcach. Musimy koncentrować się na materiałach, z których wykonano takie produkty, a w przypadku diety dobrze jest się skontaktować z jakimś doświadczonym dietetykiem. Szczególnie duże wyzwanie w tym ostatnim kontekście będzie przed rodzicami dzieci, które już mają stwierdzoną alergię pokarmową. Wówczas bardzo ostrożnie trzeba postępować nawet z mlekiem, nie mówiąc już o orzechach. Są zresztą produkty, które w ogóle nie będą się nadawały początkowo do jedzenia dla dzieci, a to między innymi grzyby.

Nie tylko krzesełko do karmienia może być problemem?

Przede wszystkim podczas takich zakupów musimy oczywiście wychodzić z założenia, że nie od razu koniecznie będziemy potrafili wybrać to, co praktyczne i niedrogie. Najlepiej oczywiście sporządzić sobie pewien plan dietetyczny, co zresztą także powinno być konsultowane z jakimś doświadczonym fachowcem. Oczywiście rozszerzanie diety samo w sobie będzie procesem, który występuje zawsze bez względu na uczulenia. Trzeba po prostu wprowadzać nowe smaki i zapachy i obserwować, jak dzieci na nie reagują. Zawsze też chodzi o konsystencję i tekstury pokarmów. Stopniowo też dzieci będą rezygnować z mleka, bo będą zauważać, że posiłki są bardziej syte.