Pasztety to doskonała forma na wykorzystanie pozostałych po przygotowaniu posiłku pełnowartościowych resztek jedzenia. Pasztet domowy można przygotować na bazie mięsa, mieszany lub z samych warzyw.
Czym są pasztety?
Pasztety można nazwać flagowym produktem ruchu zero waste. Podczas przygotowania posiłków zostają często resztki, których wyrzucenie jest marnotrawieniem żywności. Pasztety dają szansę kreatywności w kuchni, stosowania różnych mieszanek przypraw, różnych dodatków. Rodzajów połączeń poszczególnych składników jest tak naprawdę tyle, ile osób przyrządzających pasztety. Market oferuje też szeroki wybór gotowych wyrobów takich jak: pasztet warzywny, pasztet bezglutenowy, pasztet wegetariański czy pasztet wegański.
Pasztet domowy
We własnej kuchni można przygotować zarówno pasztety mięsne jak i pasztety bezmięsne. Wspólna cecha – wszystkie pasztety powinny być zapiekane, upieczone. Pasztet domowy powstaje często z różnych gatunków duszonego lub gotowanego mięsa, które musi być zmielone. Pasztet domowy to też samodzielnie przygotowany pasztet wegański czy pasztet wegetariański, często na bazie soczewicy, ciecierzycy czy innej fasoli.
Pasztety mięsne
Wysokiej jakości pasztety mięsne powstają według tradycyjnych staropolskich receptur bez dodatku sztucznych konserwantów. Dawniej na dworach szlacheckich zatrudniano pasztetników specjalizujących się w pasztetach mięsnych. Pasztety takie jakie znamy obecnie wywodzą się z francuskich dworów. Mięso jest głównym składnikiem takiego pasztetu. Pasztet mięsny to źródło białka oraz witamin z grupy B, między innymi niacyny, która wspomaga pracę mózgu czy kwasu pantotenowego, odpowiadającego za wsparcie układu odpornościowego. Sklep ekologiczny Organic Market ma w ofercie pasztety mięsne i pasztety bez mięsa.
Pasztet warzywny
Pasztet warzywny to wygodna forma wzbogacenia diety w warzywa. Pasztet warzywny jest stosowany na co dzień w kuchni wegan i wegetarian jako pasztet wegański czy pasztet wegetariański. Pasztet warzywny można przyrządzić samemu – to rozdrobnione warzywa z różnymi dodatkami. Pasztety warzywne są w sprzedaży w formie pieczonej w kawałku i do smarowania – do kupienia w pojemniku, najczęściej są to słoiki. Taki pasztet łatwo rozsmarowuje się na pieczywie, naleśniku czy toście i jest to wygodna forma na szybkie przygotowanie czy ukończenie dania.
Pasztet wegetariański
Pasztety bezmięsne o bogatym smaku to idealna propozycja nie tylko dla wegetarian. Odżywczy pasztet wegetariański powstaje głównie na bazie roślin strączkowych. Soczewice w różnych kolorach, cieciorka i wielobarwne fasole są bogate w białko, pełne witamin: z grupy B, C, K czy beta karotenu. Połączenie strączkowych z ziarnami, zbożami i wzbogacenie dodatkiem zielonych warzyw czyni pasztet wegetariański pełnowartościowym posiłkiem.
Pasztet wegański
Pasztet wegański ma podobny skład jak pasztet wegetariański, jednak nie ma tam dodatku nabiału czy jajek. Do pieczenia pasztetów czasami używane są jajka do związania całości. Jest dużo roślinnych zamienników, które pomagają związać masę na pasztet wegański. Na przykład 1 jajko można zastąpić 1 łyżką nasion chia czy 1 łyżką zmielonych nasion lnu wymieszanych z 3 łyżkami wody. Jednemu jajku odpowiada też dodatek ¼ szklanki musu z dyni czy batatów.
Pasztet bezglutenowy
Market ekologiczny oferuje duży wybór produktów w diecie bezglutenowej, w tym pasztety bezglutenowe. Pasztet bezglutenowy występuje w formie mięsnej i warzywnej. Na przykład wyroby firmy Bartlowizna oferowane przez sklep ekologiczny Organic Market to pasztet bezglutenowy z indyka czy gęsi ze śliwką. Pasztet bezglutenowy mięsny w słoiku to pasztet z indyka lub z wieprzowiny. Jeśli pasztet wegański czy pasztet wegetariański nie zawierają zbóż glutenowych i mają znak przekreślonego kłosa na opakowaniu to również jest to pasztet bezglutenowy.