Suszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania żywności. Najbardziej popularne jest suszenie owoców i warzyw, ale procesowi można poddawać także grzyby, zioła, mięso i ryby. W tym celu stosuje się dehydrator, który przynosi bardzo dobre efekty i skraca czas potrzebny do usunięcia wody z produktów.
Zalety suszenia żywności
Dehydrator wykorzystywany do suszenia owoców i ziół sprawia, że zostaje z nich usunięta woda. Brak wody pozwala uniknąć rozwoju drobnoustrojów i jednocześnie opóźnić przemiany odbywające się w produktach spożywczych. Susz smakuje bardzo dobrze, ma piękny aromat i zachowuje swoje cenne właściwości. Dla przykładu owoce i zioła uprawiane we własnym ogródku można ususzyć, a następnie przechowywać bez dodatku konserwantów, dzięki czemu żywność nie marnuje się, a cała rodzina spożywa wszystko, co najlepsze.
W jaki sposób suszy się owoce i zioła?
Dehydrator to najlepszy sposób na suszenie, jednak kluczowe znaczenie odgrywa właściwe przygotowanie produktów. Trzeba zacząć od dokładnego umycia owoców i pokrojenia w plastry o tej samej grubości. To bardzo ważne – w przeciwnym wypadku będą nierównomiernie ususzone. Owoce, które mają pestki, muszą zostać wydrylowane. Czas suszenia nie zawsze jest taki sam. Dla przykładu jabłka i gruszki suszą się od 5 do nawet 12 godzin w temperaturze 70 stopni C na początku, a później 50 stopni C. Miękkie owoce potrzebują więcej czasu – od 10 do nawet 18 godzin, jednak zaczyna się od temperatury 45 stopni C, a kończy na 60 stopniach C. Nie poleca się suszenia cytrusów, gdyż razem z wodą usuwana jest jakże cenne witamina C.
Dehydrator służy także do suszenia ziół, gdyż po usunięciu wody zachowują swój smak i aromat. Wśród najpopularniejszych propozycji do suszenia wymienia się pietruszkę, koperek oraz kolendrę. Przed włożeniem ich do urządzenia trzeba je oddzielić od traw, chwastów oraz zżółkniętych części roślin. Nie wolno suszyć ziół, które mają jakiekolwiek oznaki zgnilizny, pleśni czy chorób. Nie trzeba myć ziół, ale doskonale sprawdza się oczyszczenie ich z pyłków i drobnych owadów. Jeśli znajduje się na nich błoto – warto je opłukać, a następnie odsączyć ręcznikiem papierowym. Bardzo ważne, aby w urządzeniu do suszenia znajdował się tylko jeden gatunek rośliny – w przeciwnym wypadku zapachy się wymieszają. Zioła suszy się przez 2 do 3 godzin w temperaturze do 35 stopni C.