Sklep z winami – idealne wino na każdą okazję

sklep-z-winami-idealne-wino-na-kazda-okazje

Dobre wino jest jak wisienka na torcie – dopełni posiłek i jego oprawę. Wybierając konkretne trunki, warto mieć na uwadze jaka jest okazja i co, poza alkoholem, będziemy serwować.

Kolejność stawiania win na stole

Jeśli pamiętasz przypowieść o Kanie Galilejskiej, pewnie utkwił Ci w głowie fragment: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze”. Warto wiedzieć, że w praktyce ta zasada sprawdza się fatalnie. Po pierwsze – na stole powinniśmy stawiać dobre, sprawdzone wina. Jeśli jednak mamy wina różnej jakości, powinniśmy podawać je w kolejności – od trunku najniższej jakości do najlepszego wina. Kolejność podawania alkoholu zależna jest także od ich smaku i koloru. Zawsze najpierw na stole powinno pojawić się wino białe, dopiero po nim podajemy czerwone, wytrawne, o głębokim smaku. Wina wytrawne podajemy też przed słodkimi. Ta ostatnia zasada zazwyczaj stoi w zgodzie z kolejnością podawania posiłków. Wina wytrawne sprawdzą się doskonale do mięs, ryb, potraw „cięższych”. wina słodkie czy półsłodkie nie bez przyczyny nazywa się też winami deserowymi – zazwyczaj akompaniują one deserom, ciastom. Podawane w kolejności od najlżejszego do najcięższego ma sens – kubki smakowe nie docenią na przykład delikatnego Rieslinga tuż po kieliszku Cabernet sauvignon, które należy do win skoncentrowanych, o dużej mocy.

A co z winami musującymi? Jeżeli planujemy je podać, róbmy to na samym początku, przed innymi trunkami. Kieliszek szampana czy prosecco będzie idealny na otwarcie, przy toaście. Akurat ta weselna zasada sprawdza się doskonale.

Czy powinniśmy podawać różne wina w zależności od okazji?

Pytanie, które można sobie zadać to – czy różne rodzaje wina odpowiednie są na różne okazje? Co do zasady nie, podawanie konkretnych win powinno być raczej uzależnione od menu. Warto jednak mieć na uwadze, że są okazje, kiedy „bezpieczniej” jest postawić na konkretne trunki. Jeśli na przykład alkohol ma pojawić się na imprezie takiej jak wesele, gdzie zazwyczaj jest mnóstwo gości, ale tylko dwa, trzy rodzaje wina, wybierzmy zachowawczo. Podanie wina wytrwanego, o ciężkim aromacie, bogatego w taniny, które nadają cierpkość i charakterystyczną gorycz, może skutkować tym, że niewiele osób z przyjemnością po nie sięgnie. Wybierajmy trunki o gładkim, „łatwo pijalnym” smaku, z owocową lekką nutą.

Jeśli z kolei przygotowujemy się na przyjęcie wąskiego grona gości, których preferencje znamy, koneserów – warto zaproponować bardziej oryginalne, wyjątkowe wina.

Na jakie okazje dobre są wina musujące? Kojarzymy je głównie z celebracją, toastami, świętowaniem – w takich okolicznościach sprawdzi się najlepiej. Wino musujące często idzie też w parze z przystawkami, talerzami serów, owoców. Dlatego będzie pasować do bankietów.

Sklep z winami

Poszukując wyjątkowych win, sprawdźmy profesjonalny sklep z winami, taki jak Rafa Wino. W bogatym asortymencie znajdziemy trunki na każdą okazję – dla prawdziwych koneserów wytrawnych aromatów, ale i dla osób, które preferują wina lekkie, delikatne w smaku. Grupowanie produktów w przejrzystych kategoriach i pomocna wyszukiwarka pozwalają na łatwe wybranie wina idealnego – niezależnie od okazji.

W sklepach z winami znajdziemy też Bio Wina, których nie sprzedaje się w każdym markecie czy sklepie alkoholowym. Ekologiczne trendy przeniknęły także do tego branży. Wina organiczne czy biodynamiczne wyróżniają się bukietem niezakłóconym beczką, często zyskują nawet w dzień po otwarciu butelki. Czy są przyszłością przemysłu winiarskiego? Jest to możliwe, pewne jest natomiast, że te alkohole są dla wtajemniczonych – zarówno producentów jak i koneserów.

Kupowanie w sklepie z winami jest dobrą opcją nawet dla osób, których wiedza o winie kończy się na rozróżnieniu na słodkie i wytrawne. Kupując wino w markecie niewiele się o nim dowiemy, korzystając z profesjonalnego sklepu znajdziemy historię danego gatunku, sprawdzimy nuty, a przede wszystkim – będziemy mogli skorzystać z porady pracownika sklepu, który doskonale będzie wiedzieć, która butelka uwiedzie nas smakiem.