Trudno znaleźć restaurację, która nie oferuje dań smażonych. Wynika to przede wszystkim z preferencji kulinarnych klientów. Chcąc stworzyć lokal o bogatym menu, zainwestuj w odpowiednie tłuszcze roślinne, jak olej kokosowy. W jaki sposób można go wykorzystać?
Danie smażone, czyli największa zmora dietetyków
Smażenie, zwłaszcza w głębokim tłuszczu, ma od lat fatalną opinię wśród specjalistów od żywienia. Czy słusznie? Ten sposób obróbki termicznej jest uważany za przyczynę wielu chorób, zwłaszcza tzw. cywilizacyjnych. Tymczasem kraje dalekowschodnie smażą całkiem sporo, a ich mieszkańcy cieszą się dobrym zdrowiem. Samo smażenie wcale nie musi być niezdrowe. Wystarczy postawić na właściwy tłuszcz, jak olej kokosowy, lub inne, dobrej jakości oleje roślinne. Warto przy tym wiedzieć, jak smażyć, aby potrawa nie chłonęła tłuszczu podczas obróbki termicznej.
Olej kokosowy zwany masłem kokosowym
Tłuszcze roślinne to dość wszechstronne produkty. Wiele z nich ma zastosowanie nie tylko w gastronomii, ale też kosmetyce. Olej kokosowy jest znany ze swoich właściwości nawilżających, natłuszczających i bakteriobójczych. Świetnie pielęgnuje skórę, włosy, a nawet dziąsła ząbkujących dzieci. Pozyskiwany jest z miąższu kokosa, ma dość specyficzną konsystencję. Z tego powodu jest nazywany masłem kokosowym. W jego składzie można znaleźć wyjątkową grupę cząstek tłuszczu, które nie zawierają cholesterolu. Olej kokosowy powinny włączyć do swojej diety osoby, borykające się z nadwagą, otyłością (zwłaszcza brzuszną), nadciśnieniem, cukrzycą i chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Do dań na słodko i słono
Chcesz włączyć do swojej kuchni olej? Pamiętaj, że ma sporo kalorii. Jedna łyżeczka zawiera aż 125 kalorii. Weź też pod uwagę, że masło kokosowe ma specyficzny posmak, który można wyczuć w potrawie. Nie każdy klient będzie jego zwolennikiem. Co można smażyć na oleju kokosowym? Na pewno potrawy kuchni chińskiej, tajskiej oraz wietnamskiej. Osoby, które uwielbiają charakterystyczny, kokosowy posmak, chętnie smażą na nim nawet tradycyjnego kotleta. Tłuszcz świetnie komponuje się też z makaronem, warzywami, naleśnikami i racuchami. Można go dodawać także do potraw dla małych dzieci.
Olej kokosowy rafinowany i nierafinowany
Jaki olej kokosowy nadaje się do smażenia? Tutaj nie ma reguły. Można używać zarówno oleju kokosowego nierafinowanego, jak i rafinowanego. Oczywiście dla organizmu lepszy będzie tłuszcz nierafinowany, tłoczony na zimno. Produkt z pierwszego tłoczenia sprawdza się nawet w bardzo wysokich temperaturach. Nie utlenia się i nie dymi, więc podczas smażenia nie uwalnia szkodliwych substancji. Zachowuje też niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (B2, B6, C i E) oraz mikro i makroelemeny. Z kolei olej rafinowany jest pozbawiony specyficznego aromatu.
Aromat kokosa warto wykorzystać także przy produkcji ciast i deserów. To idealny tłuszcz dla wielbicieli kuchni wegańskiej i wegetariańskiej.