Własny ogród, w którym rosną warzywa posiane i posadzone w glebie tworząc grządki cieszą oko i napawają dumą oraz dostarczają korzyści w postaci plonów. Lecz nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki ogród i tu jest alternatywa, aby zorganizować na wiosnę mały ogródek w donicach i w skrzynkach. Dobrze przygotowany i pielęgnowany również może dać wiele radości i sporo plonów.
Lecz trzeba pamiętać, że rośliny podobnie, jak ludzie też wybierają sobie towarzystwo. I działają na siebie pozytywnie lub odwrotnie, a czasem także neutralnie. Dlatego planując ogródek warto brać pod uwagę ich wymagania i wiedzieć, jakie rośliny są łagodnie do siebie nastawione, jakie są obojętne wobec siebie, a jakie nie nienawidzą swojego sąsiedztwa. Gdy zaniedbamy podczas siania i sadzenia wzajemne relacje warzyw, czyli sympatie i antypatie roślin w stosunku do siebie, to rośliny warzywne będą chorować i ulegać szkodnikom i w efekcie tego będą słabo rosły. Brak wzajemnej sympatii pomiędzy roślinami warzywnymi może skutecznie zablokować ich wzrost i zmniejszyć plony.
I tak na przykład:
– w pobliżu ogrodu nie może rosnąć orzech włoski, gdyż hamuje on rozwój większości roślin
– nie należy również sadzić rzodkiewek i kapusty w pobliżu pomidorów
– groch źle rośnie w pobliżu warzyw cebulowych
– ziemniaki źle wpływają na pomidory i ogórki
– posadzona cebula w pobliżu fasoli także zakłóci jej rozwój
– marchew nie lubi roślin kapustnych
– sałata nie przepada za pietruszką
– pomidorów lepiej nie sadzić obok papryki, gdyż obydwa warzywa należą do tego samego gatunku i szkodniki szybko będą przechodzić z jednej rośliny na drugą
– natomiast seler będzie chronił rośliny kapustne przed bielikiem kapustnikiem
– bazylia chroni ogórki przed mączniakiem prawdziwym
– cebula i por chroni marchew przed połośnicą marchwianką
– cebula pomaga truskawkom zwalczać szarą pleśń
– gorczyca warto gdy rośnie obok grochu, gdyż zapobiega występowaniu pachówki strąkóweczki
– obok warzyw korzennych warto posiać aksamitki, które ograniczą ilość nicieni
– marchew będzie pobudzała do wzrostu pora
– pietruszka poprawi smak pomidorów
– koper odstraszy szkodniki od marchwi, ogórka, sałaty i cebuli
– mięta zniechęci mrówki i bielinki
Podsumowując
Aby zapobiec negatywnemu i wzajemnemu działaniu na siebie roślin warzywnych, a wzmóc pozytywny ich wpływ na siebie, to trzeba dokładnie zaplanować zasiew, aby nie siać i nie sadzić w sąsiedztwie roślin należących do tej samej rodziny botanicznej, albo warzyw nie lubiących swojego towarzystwa. Najlepiej rozrysować wszystko na kartce papieru z dokładnym uwzględnieniem powyższych informacji. Do gleby zewnętrznej i tak wydzielane są z głębokości różne związki chemiczne, które blokują wzrost roślin i sprawiają, że rośliny są pośrednimi żywicielami dla szkodników i chorób roślin. Wobec tego nie ma potrzeby, aby poprzez niewłaściwe posianie i posadzenie warzyw jeszcze bardziej im szkodzić. W końcu to od ich wzrostu i urodzaju zależy nasza kuchnia i nasze oszczędności płynące z urodzajnego warzywnika, bo co zerwiemy w swoim ogródku, to tego już nie musimy kupić.