Najpopularniejsze wina musujące świata, które warto znać

Najpopularniejsze wina musujące świata, które warto znać

Branża winiarska rozwija się coraz mocniej w ostatnich latach. Konsumenci zaczynają coraz częściej wybierać alkohole bardziej wytworne, o niższym woltażu. Takim właśnie trunkiem są wina musujące.

Prosecco, czyli król win musujących

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu popularności wśród musujących trunków jest oczywiście Prosecco. Jego produkcją mogą pochwalić się włosi, którzy zaraz obok fancuzów niezmiennie pozostają liderem wśród producentów win. Prosecco to alkohol urzekający swoją lekkością połączoną z nutką elegancji. Nie jest on tak pełen przepychu jak szampan, nadaje się więc na wszystkie okazje, od pikniku na plaży po uroczyste przyjęcia. Jego uniwersalność pozwala też na zastosowanie go w różnych rodzajach koktajli i drinków. Dodatkowo jest on dobrym towarzyszem dla całej gamy kulinarnej, będzie więc trafionym wyborem niezależnie od menu.

Celebryci wśród win, czyli francuskie wina musujące

Francja znajduje się zawsze w czołówce producentów win musujących na świecie. Nic dziwnego, że są to jedne z najpopularniejszych win wśród konsumentów. Dodatkowo to właśnie francuskie trunki kojarzą nam się z tymi najbardziej wytwornymi. Przede wszystkim to, co jako pierwsze przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o musującym alkoholu, jest klasyczny francuski szampan. Nieco mniej znany jego krajan to Crémant, jest on zbliżony smakiem, jednak nie jest produkowany w Szampanii jak tradycyjny szampan. Bez względu na to, którą propozycję wybierzesz, będzie on eleganckim dodatkiem, który z pewnością zrobi wrażenie na gościach. Niektórzy wręcz twierdzą, że szampan dla przyjęcia jest tym, czym perły dla kobiety.

Po co pić kawę, skoro możesz napić się Cavy

Fanom Prosecco może przypaść do gustu też podobny, choć nieco mniej znany trunek, jakim jest Cava. Jest to wino musujące produkowane słonecznej Katalonii. Znawcy win od lat spierają się nawet, które wino jest lepsze. Cava czy Prosecco, my jednak zapewniamy, że warto spróbować oba i wybrać najlepsze. Szczególnie warto uwzględnić taką degustację w ramach podróży, gdzie będziemy mogli spróbować win musujących wprost z ich macierzystych winnic. Cava podobnie jak inne wina musujące jest świetną propozycją na letnie spotkania, możemy ją podawać samą lub w towarzystwie cytrusów.