Słodkie kremy do smarowania kanapek, przekładania ciast czy przygotowywania deserów zazwyczaj są bardzo kaloryczne i zawierają szereg szkodliwych dla zdrowia składników, w tym np. cukier lub olej palmowy. Zamiast całkowicie rezygnować z tego typu słodyczy warto poszukać ich zdrowszych odpowiedników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kupowania gotowych kremów cukierniczych.
Wpływ cukru i syropu glukozowo-fruktozowego na zdrowie
Codzienna dieta powinna być dobrze zbilansowana i pełna wartościowych produktów (w tym warzyw oraz owoców), nie można jednak ukrywać, że dla wielu osób wyeliminowanie z jadłospisu słodkich przekąsek stanowi duży problem. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po słodycze, które są pozbawione najbardziej szkodliwych składników – uważne czytanie składów to pierwszy krok do tego, by jeść zdrowiej, a jednocześnie nie odmawiać sobie ulubionych słodkości.
Jednymi z najgroźniejszych dodatków znajdujących się w klasycznych słodyczach są: biały cukier oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Składniki te nie tylko sprzyjają otyłości i nadwadze, ale również destrukcyjnie wpływają na zęby, a w dłuższej perspektywie mogą powodować nawet tak poważne schorzenia jak cukrzyca, zawał serca lub choroby nowotworowe (w tym zwłaszcza raka trzustki).
Producenci słodyczy często zastępują biały cukier syropem glukozowo-fruktozowym, ponieważ jest tańszy, a jednocześnie bardziej wydajny – trzeba jednak pamiętać, że dla żadnego z tych produktów nie powinno być miejsca w zdrowej diecie. Zamiast tego warto poszukać słodyczy z dodatkiem naturalnych substancji słodzących, np. maltitolu. Pracownik sklepu Sweet Mill z kremami bez cukru wyjaśnia: Maltitol – słodzik pochodzenia roślinnego – nie przyczynia się do rozwoju próchnicy i nie powoduje nagłego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Co więcej, ma niemal o połowę mniej kalorii niż cukier, chociaż niczym nie ustępuje mu pod względem smaku (jest równie słodki).
Dlaczego nie warto jeść utwardzonego oleju palmowego?
Kolejny składnik wykazujący negatywne działanie na organizm to utwardzony olej palmowy, który też przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób nowotworowych lub naczyniowo-sercowych, a także cukrzycy typu 2. Warto również mieć na uwadze, że produkcja oleju palmowego niesie szereg zagrożeń dla środowiska – wycinanie lasów deszczowych czy zaburzanie lokalnych ekosystemów wodnych doprowadziło do tego, że wiele cennych gatunków endemicznych (roślin, zwierząt) jest na skraju wyginięcia. Spożywanie utwardzonego oleju palmowego rujnuje zdrowie, a jego pozyskiwanie niszczy krajobraz stref tropikalnych.
Osoby chcące zadbać o swoją dobrą kondycję i zarazem troszczące się o środowisko powinny na co dzień wybierać kremy bez oleju palmowego – niektórzy producenci zastępują ten składnik olejem shea, często w zdrowszych wersjach słodyczy można spotkać też olej kokosowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu cieszyć się ulubionymi przekąskami, tylko że występującymi w lżejszej, bardziej naturalnej odsłonie.