Miedź jest zaliczana do grupy najbardziej popularnych metali. Używa się jej do produkcji przedmiotów codziennego użytku, znalazła również zastosowanie w systemach grzewczych. Z kolei naczynia miedziane cieszą się coraz większą popularnością ze względu na cenne właściwości i wytrzymałość.
Kiedy można wykorzystać miedź?
Miedź wykorzystywana jest w wielu branżach i dziedzinach gospodarki. Używamy jej zarówno na co dzień, jak i w trakcie większych remontów czy zmian systemów grzewczych w domach. Co ciekawe bardzo często nie mamy nawet pojęcia, że w używanych przez nas przedmiotach znajduje się miedź albo jej stopy. Jej szczególne właściwości znajdują zastosowanie w przemyśle i elektroniczne. Trudno wyobrazić sobie domy i mieszkania bez zdobień (ramki, klamki, krany) wykonanych właśnie z tego materiału. Naczynia miedziane były wykorzystywane już wiele tysięcy lat temu i po tylu latach zapomnienia, ponownie wracają do łask.
Miedź ma czerwony kolor, charakteryzuje ją miękkość oraz zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Metal zyskał popularność, dzięki produkcji przedmiotów wykorzystywanych w trakcie codziennego życia, czyli naczyń, narzędzi oraz ozdób do domu, które odgrywały rolę funkcyjną (klamki) oraz dekoracyjną (ramki). Jednak wraz z upływem czasu ludzie dostrzegli zdecydowanie większy potencjał niż tylko naczynia miedziane. Materiał przydaje się w instalacjach elektrycznych, gdyż doskonale przewodzi prąd. Łączy się także z innymi metalami i tworzy stopy, czyli brąz i mosiądz. Miedź powszechnie wykorzystuje się w trakcie budowy budynków gromadzących wiele osób, czyli szpitalach, szkołach oraz kościołach. To doskonały materiał do wyprodukowania dobrej jakości narzędzi wykorzystywanych do pielęgnacji ogrodu oraz uprawy roli.
Dekoracyjne wykorzystanie miedzi
Przydatność miedzi jest trudna do podważenia. Po pewnym czasie na jej powierzchni gromadzi się zielona patyna, którą można łatwo usunąć i pod żadnym pozorem nie wpływa niekorzystnie na właściwości metalu. Miedziana biżuteria cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest znacznie tańsza niż srebrne czy złote zamienniki. Jubilerzy dodają niewielką ilość miedzi do wytwarzanej biżuterii, żeby poprawić właściwości mechaniczne ozdób. Warto też wspomnień o artykułach dekoracyjnych wykorzystywanych w domowym zaciszu, czyli ramkach, wazonach, ozdobnych pojemnikach na świeczki i wielu innych dekoracjach. Co ciekawe metal jest również używany przez osoby zajmujące się kowalstwem artystycznym. Specjaliści wykorzystują miedź do produkcji poręczy, karniszy oraz klamek. Miedziane części znajdują się także na dnie statku.