Jaki blat kuchenny wybrać?

 

 

 

 

 

 

 

 

Blat kuchenny to niesłychanie ważny element wyposażenia Twojej kuchni. To właśnie w tym miejscu przygotowujesz wszystkie posiłki dla siebie i innych domowników, tutaj także kroisz składniki. Zastanawiasz się jaki blat wybrać? Wszystko zależy od wystroju kuchni i w jakim stylu została urządzona. W sklepach jest dostępnych tak wiele różnych rodzajów blatów kuchennych, że wybór odpowiedniego stanowi nie lada problem. Są to przede wszystkim blaty drewniane, laminowane, ceramiczne, a także szklane i wykonane z kamienia.

Warto więc przyjrzeć się bliżej każdemu z nich i wymienić kilka zalet zasługujących na szczególną uwagę.

Jednym z bardzo często wybieranych blatów jest blat drewniany. Szczególnie pięknie prezentuje się w schludnych, naturalnych wnętrzach. Jest niezwykle trwały, a drewno odpowiednio zaimpregnowane i regularnie czyszczone specjalnymi środkami sprawi, że będziemy cieszyć się jego użytkowaniem przez długie lata. Niestety na drewnianym blacie mogą być widoczne zarysowania, których trudno się pozbyć. Należy także pamiętać, aby nie kłaść na nim żadnych bardzo gorących rzeczy, gdyż wysoka temperatura może wpłynąć niekorzystnie na jego wygląd.

Jeżeli masz dużą wyobraźnię i interesuje cię zakup blatu z odpowiednim wzorem, o określonej barwie, powinieneś zdecydować się na blat ceramiczny. Sklepy oferują całą gamę różnych wzorów i barw płytek, z których może zostać zrobiony blat. Nie musisz się bać postawić gorący garnek, czy o to,że w czasie krojenia przejechałeś nim po blacie. Jest niesłychanie odporny na tego rodzaju czynniki. Jedyna rzecz na jaką musisz uważać, to na pęknięcia blatu. Ceramika jest niestety delikatna i pod wpływem na przykład silnego uderzenia może zwyczajnie pęknąć.

Co w takim razie z innymi, wymienionymi na wstępie? Ciekawymi blatami kuchennymi są blaty wykonane z kamienia. Są one niestety niezwykle drogie,a przystosowanie ich do pólek w kuchni nie należy do łatwych. Blaty z kamienia są odporne zarówno na zarysowania, jak i wysokie temperatury. Kupując ten blat nie musisz się niczego obawiać.

Natomiast jednymi z najtańszych blatów, są wykonane zazwyczaj z płyty wiórowej blaty laminowane. Tutaj również, jak w przypadku blatów ceramicznych wybór wzorów i barw jest bardzo duży. Niestety blaty te są delikatne i nie trwałe, to znaczy że trzeba uważać na zarysowania i zbyt wysoką temperaturę. Ostatnie z wymienionych to blaty szklane. Wykonane z hartowanego szkła są niesłychanie odporne na czynniki zewnętrzne. Jedyną wadą o jaką możemy je posądzić to zbyt wysokie ceny. Jeżeli coś ci się rozleje, bądź przez nieuwagę go lekko zarysujesz, wystarczy że przetrzesz go zwilżoną płynem do szyb szmatkę i po kłopocie.

Różne rodzaje blatów sprawiają, że każdy z nas na pewno znajdzie swój i dopasuje go do indywidualnych upodobań.