Jak przechowywać narzędzia by służyły nam przez lata?

Jesień zbliża się dużymi krokami, dlatego już teraz warto zaplanować ostatnie prace w ogrodzie, a następnie zadbać o właściwe przechowywanie używanych sprzętów, maszyn i wyposażenia. Doskonale nadają się do tego domki narzędziowe.

Zacznij od czyszczenia

Domki narzędziowe to miejsca, w których schowasz wykorzystywane do prac ogrodowych urządzenia, przybory oraz maszyny. Jednak zanim trafią na półki i pozostaną tam przez długie miesiące, musisz pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu. Wykorzystywane narzędzia były intensywnie używane całą wiosnę i lato, dlatego znajduje się na nich ziemia, fragmenty roślin i inne zabrudzenia. Z tego względu wybierz jeden słoneczny i ciepły dzień, a następnie przygotuj pojemnik z ciepłą wodą i detergentem. Możesz zdecydować się także na specjalny środek do dezynfekcji. Takie rozwiązanie szybko i sprawnie usunie drobnoustroje oraz grzyby, które niekorzystnie wpływają na kondycję używanego sprzętu. Kosiarki oraz kosy elektryczne muszą zostać wyczyszczone z ziemi, oraz trawy.

Pomyśl o konserwacji

Kiedy narzędzia są już czyste i dobrze wyschnięte, przyszedł czas na nasmarowanie metalowych części. Do tego zadania posłuży oliwa, ale elementy tnące warto wcześniej naostrzyć.  Konserwacja to niezbędna czynność w trakcie przygotowywania do sezonu zimowego, bo sprawia, że narzędzia nie ulegną korozji. Zużyte elementy możesz wymienić na nowe, dzięki czemu unikniesz dodatkowych wydatków na zakup całkiem nowego sprzętu.

Domki narzędziowe – właściwe przechowywanie

Kiedy narzędzia i maszyny są czyste, a zepsute części wymienione, przyszedł czas na umieszczenie ich w docelowym miejscu. Domki narzędziowe to doskonała propozycja. Jest w nich sucho, na ścianach możesz powiesić półki i poustawiać na nich skrzynki, które posłużą do przechowywania drobnych przedmiotów. Duża powierzchnia bez problemu pomieści większy sprzęt, który po wielu miesiącach przechowywania pozostanie w nienagannej kondycji. Jeśli nie masz domku, Twój sprzęt może trafić do garażu albo piwnicy. Pamiętaj, że bardzo niska temperatura może wpłynąć niekorzystnie na elektryczne sprzęty, dlatego na czas największych mrozów lepiej przenieść je do domu, żeby uniknąć zniszczenia i dodatkowych wydatków.