Jak piec wołowinę żeby była miękka?

Chcesz ugotować wołowinę na kolację lub specjalną okazję? Niezależnie od tego, czy lubisz kruche, średnio czy dobrze wysmażone, nasz przystępny przewodnik wyjaśnia najlepsze kawałki do pieczenia wołowiny, a także wskazówki, jak przygotować ją do perfekcji

Jaka jest różnica między kawałkami wołowiny?

Przednie żeberka

Jeden z najlepszych kawałków pieczenia, ponieważ główny chudy mięsień jest ładnie marmurkowy, a całe pieczenie pokryte jest naturalną warstwą tłuszczu. Jest zwykle pieczony z kością. Jednak ważne jest, aby poprosić rzeźnika o wycięcie kręgosłupa za Ciebie, tj. przecięcie kości w celu częściowego oderwania kręgosłupa od żeber. To ułatwia rzeźbienie.

Polędwica

Może być pieczony z kością, ale ze względu na swój rozmiar jest powszechnie odkostniany i zwijany, co umożliwia rzeźnikowi przygotowanie mniejszych kawałków. Polędwica wołowa zawiera mniej tłuszczu niż żeberka i jest bardzo delikatna, dlatego jest to jeden z droższych kawałków.

Górny, srebrny i górny zad

Te trzy najlepsze kawałki doskonale nadają się do pieczenia, ponieważ są bardzo delikatne i można je pokroić w duże, chude plastry. Jednakże, ponieważ mięśnie używane do tych cięć mają mniej marmurkowatości, są one zwykle sprzedawane „na ostro”.

Oznacza to, że cienkie płatki tłuszczu, zwykle pobierane z boku tego samego zwierzęcia, są owijane wokół zwiniętego mięśnia, a następnie wiązane sznurkiem, aby uzyskać zgrabny, cylindryczny staw.

Filet

Ten chudy kawałek wołowiny może być pieczony w jednym kawałku, ale korzysta z dodatku bekonu lub tłuszczu „barding”, aby zapobiec wysychaniu podczas pieczenia. Służy do przygotowania klasycznego dania, wołowiny Wellington.

Wskazówki dotyczące pieczenia wołowiny

  • Pozwól, aby mięso osiągnęło temperaturę pokojową, zanim je ugotujesz.
  • Piecz wołowinę w wysokiej temperaturze (240°C/wentylator 220°C/gaz 9 lub na tyle wysokiej, na ile pozwala piekarnik) przez około 15 minut, aby ciepło dotarło do środka pieczeni. Następnie zmniejsz temperaturę do 190°C/wentylator 170°C/gaz 5 i kontynuuj pieczenie przez 12-13 minut na 500g dla krwistego mięsa, 17-18 minut na 500g dla średniego lub 22-24 minut dla 500g dla dobrze wysmażonego.
  • aj odpocząć mięsu o przed krojeniem. Dzięki temu włókna mięsa – które kurczą się w piekarniku – ponownie się rozluźnią, dzięki czemu mięso będzie bardziej miękkie.