Jak dbać o dietę, pracując za granicą?

Opieka nad starszymi w Niemczech to niezwykle wymagające zajęcie, które wiąże się nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, a także z wieloma nowymi wyzwaniami. Niestety wiele opiekunek do seniorów w natłoku obowiązków zapomina nieustannie o dbałości o własne zdrowie. Mowa tutaj oczywiście o sposobie odżywiania, który pozostawia niekiedy wiele do życzenia… Jak zatem prawidłowo dbać o dietę, pracując jako opiekunka osób starszych? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Jesteśmy tym, co jemy

O tym, że codzienne nawyki żywieniowe mają wpływ na nasze ogólne samopoczucie, nikogo przekonywać chyba nie musimy… Dobra opiekunka musi mieć przede wszystkim siłę i energię do wykonywania codziennych obowiązków. Stąd też zwracamy szczególną uwagę na sposób odżywiania pracowników opieki dla seniorów! Pracując jako opiekunki osób starszych w Niemczech, powinnyście zadbać i o podopiecznych, i o siebie. Jeśli nie dostarczycie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, z czasem zauważycie pierwsze sygnały o zachodzących w ciele nieprawidłowościach… O czym zatem pamiętać i jak zadbać o dietę?

Wspólne gotowanie z seniorem

Wbrew pozorom opieka nad starszymi w Niemczech nie dotyczy wyłącznie osób niepełnosprawnych czy stale unieruchomionych. Niekiedy seniorzy są w bardzo dobrej kondycji, wymagając przy tym pomocy w wykonywaniu co poniektórych czynności. Aby skutecznie zadbać o swoją, jak i podopiecznego dietę, warto stopniowo wdrażać nowe nawyki żywieniowe. Dobrym rozwiązaniem jest wspólne gotowanie – oczywiście, o ile stan zdrowia podopiecznego na to pozwala. Tym sposobem obie strony zyskają multum korzyści. Podopieczny z pewnością przekaże wam sprawdzone przepisy na tradycyjne potrawy niemieckie, a wy będziecie mogły trochę poeksperymentować w kuchni i nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Wspólne gotowanie to również doskonała okazja, by zacieśnić więź i zadbać o dobrą relację.

Jeżeli opieka nad starszymi zaprząta wam nieustannie myśli, zajrzyjcie na stronę – https://laxocare.pl/oferty/. Agencja LAXO Care pomoże wam w znalezieniu legalnej i dobrze płatnej oferty pracy w Niemczech.

Dobrze zbilansowana dieta – czyli jaka?

Pracując na co dzień z osobą starszą, należy zwracać szczególną uwagę na jej potrzeby. Organizm seniora ma zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne, tym samym metabolizm wymaga dodatkowych bodźców. Dobrze zbilansowana dieta powinna zostać wzbogacona w składniki odżywcze i witaminy. Zrezygnujcie także z nadmiaru konserwantów czy smażonych potraw. Istotne, aby serwować seniorowi wartościowe posiłki, które są jednocześnie smaczne i lekkie. Dieta seniorów wymaga bowiem odpowiedniego podejścia i znajomości podstawowych reguł żywienia. Wy również na tym skorzystacie!

Regularne spożywanie posiłków

Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się wraz z wiekiem, a co za tym idzie, wcale nie tak łatwo zachować regularność spożywania posiłków. Doskonale to rozumiemy! Pracując jako opiekunka, warto bowiem każdego dnia wdrażać zdrowe nawyki i nieustannie je pielęgnować. Możecie wypracować z podopiecznym wspólny tryb spożywania posiłków. To z pewnością pozwoli zadbać o wasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Spożywajcie posiłki o określonych porach tak, aby metabolizm podopiecznego funkcjonował prawidłowo. Nie zapomnijcie także o lekkich przekąskach w postaci owoców i warzyw między głównymi daniami.

Nawodnienie organizmu – o tym pamiętaj

Organizm każdego człowieka bez względu na wiek potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Ma to bowiem kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Każdego dnia przyjmujcie co najmniej 2 litry płynów, by wyeliminować ryzyko odwodnienia czy wystąpienia poważnych zaburzeń pracy nerek. Jeżeli zwykła woda nie do końca wam odpowiada, możecie pokusić się o dodanie do niej mięty lub owoców. Tak serwowany napój z pewnością posmakuje również waszym podopiecznym!

Dbając o dietę seniora, zadbacie również o siebie. Z czasem zauważycie pierwsze rezultaty, a wasz organizm jeszcze wam za to podziękuje!