Ile kalorii wypijasz dziennie?

 

Jeśli starasz się schudnąć, może to być spowodowane tym, że pijesz kaloryczne napoje – a może to nie być te, o których myślisz. Wycinasz ciasta, czekoladę i herbatniki, nigdy nie smażysz jedzenia i ćwiczysz trzy razy w tygodniu – ale kilogramy nie chcą się ruszyć.

Z płynów można codziennie spożywać setki kalorii. Oto podsumowanie tego, co oferują napoje odżywcze i jakie są ich kalorie w porównaniu z jedzeniem…

Woda

Nic dziwnego, że woda jest wolna od kalorii, tłuszczu, cukru, soli i dodatków. Ale uważaj na wody smakowe: wiele z nich zawiera sztuczne słodziki i jest niskokaloryczne, ale niektóre mogą uzupełniać kalorie „ukrytymi” lub dodanymi cukrami.

Napoje mleczne

Wybierz mleko odtłuszczone lub półtłuste, a dostaniesz mnóstwo składników odżywczych do kalorii. Szklanka odtłuszczonego mleka o pojemności 250 ml zawiera tylko 83 kalorie; 115 kalorii, jeśli jest półtłusty. Mleko jest pełne białka, witamin i minerałów, zwłaszcza wapnia budującego kości i nie uszkadza zębów.

Koktajle mleczne to zupełnie inna bajka – mogą być naładowane kaloriami, cukrem, aromatami i innymi dodatkami. Lepiej zrobić własne, mieszając mleko półtłuste z owocami.

Soki owocowe i koktajle

Dostarczają witamin, ale nie zawierają błonnika ze świeżych owoców. Dlatego jedna mała (150 ml) szklanka soku owocowego lub smoothie liczy się jako jeden z zalecanych pięciu owoców i warzyw dziennie. Sprawdź etykiety, aby upewnić się, że kupujesz sok bez dodatku cukru. Kabaczki i napoje z sokami owocowymi mogą zawierać duże ilości „ukrytych” cukrów, szybko zwiększając kalorie.

Napoje sokowe to często koktajl wody, „ukrytych” cukrów, aromatów, barwników i dodanych witamin. Ogranicz kalorie, wybierając odmiany „bez cukru” lub „bez dodatku cukru”.

Napoje gazowane i sportowe

Codzienne wypicie jednej puszki musu może wystarczyć, aby w ciągu roku uzyskać kamień! Te napoje są pełne kalorii i zawierają kombinację cukru i kwasu, która jest szkodliwa dla zębów.

Herbata, kawa i inne gorące napoje

Herbata i kawa są praktycznie bezkaloryczne; to mleko i cukier mogą mieć znaczenie. Mleczne, słodkie latte i cappuccino mogą stanowić zagrożenie kaloryczne, zwłaszcza jeśli są dopełnione śmietaną lub syropem. Najlepsze są herbaty ziołowe, zielone i owocowe; gorąca czekolada jest często najgorsza, ponieważ kusi, by posypać bitą śmietaną.

Alkohol

Alkohol w dużych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia, ale zawiera również kalorie, dlatego nie należy przekraczać 2-3 jednostek dziennie dla kobiet i 3-4 jednostek dla mężczyzn. Miksery mogą również dodawać do kalorii. Najlepsze opcje to pojedyncze miarki z mikserem dietetycznym na 50 kalorii. Duży kieliszek wina zawiera około 130 kalorii, a kufel zwykłego mocnego lagera lub butelka alkopopu to około 200 kalorii.

Łatwy do przełknięcia

Napoje łatwo dodać do dziennego spożycia kalorii. Weź ten typowy dzień…

Śniadanie: 100ml shot napoju probiotycznego Actimel Original =  72 kalorie

W drodze do pracy: Starbucks Grande Skinny Latte =  163 kcal

Połowa poranka: puszka Coca-Coli =  139 kalorii

Obiad: butelka 250ml soku pomarańczowego Tropicana =  108 kalorii

Na siłowni: 500ml Lucozade Sport =  140 kalorii

Kolacja: duży kieliszek białego wina =  132 kalorie

Przez cały dzień: 4 kubki herbaty, każdy z 1 łyżeczką cukru =  138 kalorii

Razem:  892 kalorie

To prawie połowa zalecanych dziennych kalorii potrzebnych kobiecie i ponad jedna trzecia dla mężczyzny – wystarczy, abyś nie stracił prawie 1 kg w ciągu tygodnia!