W czasie pandemii Polacy zaczęli rozwijać swoje zainteresowania, które można realizować bez zbędnego wychodzenia z domu. Jedni zaczęli czytać książki, inni obejrzeli wszystkie seriale. Jednak są i tacy, którzy wrócili do zamierzchłych rodzinnych tradycji i wznowili produkcję alkoholu. Oczywiście, możliwości w tej materii jest bardzo dużo. Można robić wino, nalewki, cydry, a nawet własne piwa. Jednak dopiero destylowanie alkoholu wprowadzi cię na zupełnie inny poziom. Wymaga to odpowiedniego przygotowania. Wszystko dlatego, że nie wystarczy tu wymieszanie zakupionych składników. Ten proces wymaga zaangażowania i przynajmniej podstawowej wiedzy. Jak więc działa destylator, gdzie kupić taką aparaturę, kogo zapytać o radę i od czego zacząć? Postaramy odpowiedzieć się na te pytania.
Destylator do bimbru – budowa. To w zasadzie urządzenie znane od lat
Przy domowej produkcji alkoholu trzeba mierzyć się z pewnymi ograniczeniami. Przy zwykłej fermentacji możesz uzyskać zaledwie dwadzieścia kilka procent. Wyższe stężenie alkoholu niemal zawsze zabija drożdże i przerywa cały proces. W takiej sytuacji, w celu wzmocnienia trunku niezbędny okaże się destylator. Jego zasada działania polega na odparowywaniu alkoholu. Dzieje się tak, że posiada niższą temperaturę wrzenia i podczas podgrzewania gotuje się jako pierwszy. Dzięki temu łatwo skrapla się i skapuje do osobnego naczynia. Cały proces znany jest od pokoleń i pozwala zwiększać woltaż trunków.
Wybierz destylator dla siebie → https://alembik.eu/146-destylatory-do-bimbru-aparatura-do-bimbru
Aparatura do bimbru twoich marzeń – od czego zacząć
Destylator do alkoholu to bardzo rozbudowane narzędzie. Pomimo tego, że jego zasada działania nie jest skomplikowana, to całość może wyglądać imponująco. Duże aparaty do bimbru mogą mierzyć ponad dwa metry wysokości i ważyć kilkadziesiąt kilogramów. Jednak na początek nie będziesz potrzebował takiego wyposażenia. Do własnego użytku na początek przygody z produkcją mocnych alkoholi wystarczy ci około piętnastolitrowy zbiornik na surowiec. Dlatego tak jak przy każdym poważnym zakupie, oceń na chłodno swoje zapotrzebowanie. Jeżeli wiesz, że każdego roku ze swojego ogrodu zbierasz kilkadziesiąt kilogramów winogron, to może się okazać, że większy destylator może się okazać bardzo przydatny. Z drugiej strony, jeżeli nie masz wystarczająco dużo miejsca…. to wtedy niestety musisz zaspokoić się mniejszym modelem.
Miejsce na destylator w domu – o co zadbać przy aranżacji wnętrza
Dodatkowo pamiętaj, że do tego typu sprzętu będzie niezbędne przygotowanie odpowiedniej przestrzeni. Destylator do alkoholu będzie wymagał osobnego pomieszczenia. Wszystko przez to, że generuje spore ilości ciepła i jego praca może trwać godzinami. Pamiętaj, że surowiec w zbiorniku podgrzewany zwykle jest za pomocą palnika gazowego, więc dodatkowo znajdź nieco przestrzeni na butlę. Nie bez znaczenia jest wentylacja takiego miejsca. Zadbaj o uchylone okno, albo przynajmniej o wentylator. Najlepszym miejscem na aparaturę do bimbru będzie piwnica lub garaż. Wszystko dlatego, że tam będziesz mógł zamknąć ją na wiele godzin i będzie mogła bezpiecznie pracować i produkować alkohol.
Jak przygotować surowiec do destylatora do bimbru – zwróć uwagę na kilka detali
Zacier do destylacji alkoholu zwykle produkowany jest z ogólnodostępnych składników. Zazwyczaj jest to cukier, czasem pozostałości po fermentacji wina. Niektóre szlachetne odmiany bimbru można produkować z wyjątkowych składników. Znane są receptury opierające się na chlebie, mieszankach owocowych lub innych mieszankach, wymagających wcześniejszego przygotowania. To jednak nie ma większego znaczenia, ale jeśli wpadł ci w ręce taki przepis, to warto go wypróbować. Dzięki temu możesz uzyskać delikatniejszy smak bimbru, który nada mu niecodziennego sznytu. Pamiętaj jednak, że przygotowany zacier powinien odstać kilka tygodni i się wyklarować. Pozwoli to na oczyszczenie mieszanki z drożdży i szczątków owoców. To jest niezbędne żeby uzyskać alkohol bez skaz smakowych i zapachowych.
Jak przetwarzać alkohol przygotowany w aparaturze do bimbru? Są na to różne sposoby
Produkt, który otrzymasz w produkcji bimbru będzie miał od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu procent alkoholu. Gotowanie odstanego zacieru może trwać wiele dni, jednak nie ma co na siłę przyspieszać tego procesu. Gdy już posiadasz wysokiej jakości bimber, możesz podawać go spożycia bezpośrednio bez żadnych dodatków. Jednak jeżeli chciałbyś zwiększyć jego pijalność, warto zmieszać go z sokami owocowymi, cukrem albo orzechami. W ten sposób otrzymasz aromatyczne i wyraziste trunki, które nie będą do skopiowania w żaden sposób.
Szczególnie w początkowej fazie swojej przygody z bimbrownictwem, zalecamy szerokie testowanie różnych wariantów. Pozwoli ci to szybko wybrać te gatunki i rodzaje alkoholu, które smakują ci najbardziej.