Czym się kierować przy wyborze rękawic do sprzątania?

Czym się kierować przy wyborze rękawic do sprzątania

Odpowiednia odzież ochronna do sprzątania pozwala zabezpieczyć się przed plamami czy otarciami. Niezbędnym elementem wyposażenia podczas czyszczenia powierzchni są rękawice. Zabezpieczają skórę rąk przed środkami chemicznymi. Aby jednak spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane. Czym powinny wyróżniać się dobre rękawice do sprzątania?

Dlaczego właściwy dobór rękawic ma znaczenie?

Odpowiednie elementy odzieży w pracy są zabezpieczeniem, a jednocześnie nie ograniczają swobody ruchu. Rękawice ochronne są istotne także podczas sprzątania, czy to we własnym domu czy w pracy.

Stosowane obecnie środki chemiczne do czyszczenia mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcje alergiczne, a nawet zostawiać trwałe ślady. Dlatego tak istotnym elementem odzieży ochronnej są rękawice do sprzątania.

Spełniają jednak one swoje zadanie pod warunkiem, że są wygodne, dopasowane do dłoni, wykonane z właściwie dobranych materiałów i trwałe.

Rękawice gospodarcze — jak wybrać najlepsze?

Dostępne na rynku rękawice ochronne różnią się między sobą. Na ich funkcjonalność wpływ mają takie aspekty jak rozmiar, materiał czy typ.

Rozmiar rękawic do sprzątania

Ochronne rękawice przeznaczone do sprzątania dostępne są w kilku rozmiarach. Zwykle jest to:

  • S,
  • M,
  • L,
  • rzadziej XL.

Wybierając rękawice dla siebie, wystarczy kierować się rozmiarem swoich dłoni. W przypadku zakupu hurtowego do firmy sprzątającej niezbędne jest zapewnienie różnych opcji dla wszystkich pracowników. Dzięki temu dłonie będą odpowiednio chronione, ponieważ rękawice nie pękną czy też nie zsuną się podczas pracy.

Oprócz standardowych rozmiarów dopasowanych do wielkości dłoni warto wziąć pod uwagę także długość rękawic. Dostępne są modele krótkie, sięgające do nadgarstków lub dłuższe, zakrywające również część przedramion.

Rękawice do sprzątania długie są odpowiednie do czyszczenia głębokich pojemników czy mycia przedmiotów w zbiorniku ze środkiem chemicznym. Płyn nie przedostanie się pod ochronną warstwę. Rękawice gospodarcze długie chronią również skórę oraz rękaw odzieży przed różnego rodzaju odpryskami.

Materiał wykonania

Na rynku dostępne są rękawice wykonane z kilku materiałów. Najpopularniejsze to lateks, winyl oraz nitryl. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Produkty wykonane z lateksu dobrze przylegają do dłoni. Odpowiednim rozwiązaniem dla alergików są z kolei rękawice winylowe lub nitrylowe.

Do trudnych zadań, agresywnych środków chemicznych czy pracy z ostrymi przedmiotami najlepiej sprawdzą się rękawice gumowe gospodarcze. Są odporne na uszkodzenia, nie rozrywają się łatwo oraz skutecznie chronią przed różnymi substancjami.Rękawice do sprzątania przydają się w każdym miejscu

Rękawice flokowane — co to znaczy?

Największą popularnością wśród użytkowników prywatnych, jak i firm sprzątających cieszą się rękawice flokowane. W środku zawierają specjalną warstwę strzyży tekstylnej.

Rękawice gumowe flokowane są trwałe i wytrzymałe, ale ich najważniejszą zaletą jest komfort użytkowania. Wewnętrzna warstwa oddziela gumę od skóry, co zapobiega uczuleniom, otarciom i ułatwia zdejmowanie.

Warto również zwrócić uwagę, czy rękawice gospodarcze flokowane mają specjalne wypustki na zewnętrznej stronie. Ułatwiają one chwytanie, zwiększając przyczepność palców podczas pracy.

Trwałość oraz jakość przede wszystkim

Kompletując odzież ochronną, czy to rękawice ochronne gumowe flokowane, czy też inny element garderoby roboczej, warto stawiać na jakość. Wybierając sprawdzonych producentów, ma się pewność, że każdy element spełni swoje zadanie i zabezpieczy ciało przed szkodliwymi środkami.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy i wybierz wysokiej jakości rękawice ochronne do sprzątania. Kupuj tylko w pewnych i renomowanych sklepach!