Przechowywanie produktów na zapleczach kuchennych w lokalach gastronomicznych to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie istotne jest to wtedy, kiedy chodzi o produkty, które wymagają niskich temperatur. Oznacza to więc, że zwykła lodówka, którą możemy kupić w jakimkolwiek sklepie po prostu nie wystarczy. Jeżeli w lokalu gastronomicznym użytkowalibyśmy tylko i wyłącznie tego typu urządzenia, bardzo szybko przeżyli byśmy rozczarowanie, że przechowywane w nich warzywa lub inne produkty następnego dnia będą nieapetyczne. Najważniejszym zadaniem urządzeń chłodniczych jest zatem przechowywanie artykułów spożywczych w dostosowanych do tego temperaturach, by zachowały one idealną świeżość. Oznacza to więc, że chłodziarka gastronomiczna powinna znaleźć się na zapleczu każdego lokalu.
Dlaczego chłodziarka gastronomiczna jest tak ważnym urządzeniem
W lokalach gastronomicznych niezwykle ważne jest dbanie o właściwe przechowywanie żywności, jak i późniejszego jej serwowania. Wszystkie produkty powinny znajdować się w stanie idealnej świeżości, ale ważne jest również zachowanie ich smaku, koloru oraz wartości odżywcze. Ponadto w niższych temperaturach także spowolniony jest proces psucia się produktów. Oczywiście istotne jest to, by dostosować temperaturę i tym samym uda nam się zwrócić uwagę na to, że czas przydatności produktów może ulec wydłużeniu nawet o kilka miesięcy. Chłodziarka gastronomiczna zatem pozostaje niezastąpiona w profesjonalnej kuchni. Oczywiście podobnie to jak użytkujemy zwykłą lodówkę w naszej kuchni domowej, bez której trudno sobie wyobrazić życie i funkcjonowanie.
Chłodziarki gastronomiczne w lokalach
Na początek musimy wyjaśnić, że lodówki, które znajdują się w restauracjach i na ich zapleczach, fachowo nazywają się właśnie chłodziarkami. Warto wiedzieć również o tym, że możemy zakupić szafy chłodnicze, szafy mroźnicze oraz takie, które będą łączyły w sobie obydwie te funkcje, czyli będą zarówno chłodzić, jak i mrozić. Warto wiedzieć o tym, że profesjonalna chłodziarka gastronomiczna ma większy zakres regulacji temperatury niż przeciętne lodówki, które goszczą w naszych domach. Dla przykładu możemy podać, że choć Jarka gastronomiczna ma możliwość regulacji temperatury w zakresie od 0 do 15 stopni Celsjusza, a nie od dwóch do 8 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi zaś o szafy mroźnicze możemy regulować ich zakres od – 14 do – 28 stopni Celsjusza, a standardowe zamrażarki posiadają zakres temperatury od – 6 do – 26 stopni Celsjusza.
Chłodziarka gastronomiczna może wyróżniać się różnego rodzaju parametrami i tym powinniśmy się kierować podczas jej wyboru. Między innymi może mieć ona przeszklone drzwi lub nie. To dzięki temu możliwe będzie zachowanie organizacji pracy, a już na pierwszy rzut oka ocenimy, co znajduje się w tym urządzeniu. Dużą zaletą i jest także oszczędność energii, na którą możemy liczyć. Oznacza to więc, że jeżeli zdecydujemy się na chłodziarkę gastronomiczną z przeszklonymi drzwiami, nie będziemy musieli otwierać szafy, aby ocenić, co się w niej znajduje.
Bardzo ważną cechą przy wyborze tego urządzenia jest także standaryzacja. Chłodziarka gastronomiczna, bez względu na to, jaką wybierzemy, posiada odpowiednie prowadnice, które zostają przystosowane do rozmiarów pojemników GN. Oznacza to, że przechowywanie w niej żywności i różnego rodzaju produktów jest niezwykle proste.
Podsumowanie
Oczywiście to, jaka chłodziarka gastronomiczna będzie gościła na naszym zapleczu kuchennym lub pozostanie dostępna dla klientów, jest kwestią indywidualną i dostosowaną do preferencji osobisty, a także zakresu lokalu. Przy wyborze, warto zdać się na opinię hurtowni gastronomicznej, która doradzi nam wybur odpowiedniego modelu. Ponadto warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego pozostanie ona wykonana. Niewątpliwie najlepsze jakościowo będą urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej, które łatwo utrzymać w czystości, a także ich żywotność niewątpliwie będzie dłuższa. Warto wiedzieć o tym, że jeśli będziemy chcieli ograniczyć koszty, możemy wybrać chłodziarkę malowaną proszkowo.