Czy kawa jest zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa

Znasz już wiele mitów na temat picia kawy? Nie wiesz czy jest zdrowa, czy szkodzi? Zobacz jakie są skutki picia dobrej kawy w odpowiedniej dawce! 

Kawa – skąd tyle mitów? 

Kawa ma ogromne grono wielbicieli i z pewnością ten trend jeszcze trochę potrwa. Niezależnie od pory dnia, czarny napój często pomaga w walce z zamykającymi się oczami. Z pewnością jest też nieodłącznym elementem wielu spotkań towarzyskich. Z drugiej strony istnieje wiele przesłanek, że picie kawy szkodzi. Skąd się to wzięło? Jak dobrze wiadomo, kawa nie jest dobra dla wszystkich. W przypadku niektórych stanów (ciąża) lub chorób (nadciśnienie tętnicze, wrzody żołądka, choroby trzustki itp.) zaleca się rezygnację z kawy. I słusznie. Składniki zawarte w kawie w przypadku niektórych chorób mogą przynieść pijącym więcej szkody niż pożytku. Picie kawy jest zatem kwestią indywidualną. Jeśli nie chorujesz na choroby przewlekłe i nie masz wskazań do tego żeby odstawić kawę to możesz odetchnąć z ulgą i nadal cieszyć się jej smakiem. 

Picie kawy – czy dawka ma znaczenie? 

To, jak dużo kawy się wypija – zdecydowanie ma znaczenie dla zdrowia. Badania naukowe potwierdzają, że nadmiar kofeiny nie ma dobrego wpływu na ludzki organizm. Może przyczyniać się do wypłukiwania witamin i soli mineralnych z organizmu. Dlatego pamiętaj, że kawa sama w sobie nie jest niezdrowa. Ważne jest kto ją pije oraz jaką dawkę i rodzaj kawy wybiera. Faktem jest, że umiarkowana ilość kawy wypijana przez zdrową osobę, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. 

Korzyści z picia kawy 

Poza kofeiną w kawie znajduje się wiele substancji o działaniu prozdrowotnym. Należą do nich, np. antyoksydanty, które w naszym organizmie działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Oczywiście nie dotyczy to kawy instant, która w wyniku odmiennego procesu przetwórczego jest dużo uboższa w składzie. Korzystne działanie dla funkcjonowania i zdrowia ma zwykle kawa ziarnista, np. kawa z Włoch. Inne korzyści płynące z picia kawy to: 

  • poprawa koncentracji i procesów uwagi, 
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych (cukrzyca typu 2),
  • przyspieszenie przemiany materii, 
  • obniżenie stężenia histaminy, czyli hormonu kluczowego w reakcji alergicznej. 

Kawa – dobry rodzaj w odpowiedniej dawce 

Kawa nie jest niezdrowa, ale może być szkodliwa dla osób, które mają różne fizyczne dolegliwości. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą i masz dylemat – najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Jeśli to Ciebie nie dotyczy, śmiało wybierz ulubiony sklep z kawą, w którym znajdziesz ogromny wybór dobrej jakości ziaren. Delektuj się kawą, z rozwagą!