Czy kasza manna jest zdrowa?

Kasze to jedne z najzdrowszych zbożowych grup produktów, które oferują całkiem sporo składników odżywczych dla ludzkiego organizmu. Są to ziarna zbóż, które w różnym stopniu pozbawione są niejadalnych części, których organizm człowieka nie jest w stanie przyswoić. Zazwyczaj na kasze przerabia się wszystkie gatunki zbóż, począwszy od tych najbardziej znanych jak jęczmień, pszenica czy owies i kukurydza aż po grykę. W wyniku przetwórstwa powstają kasze takie jak jęczmienna, gryczana czy jaglana, pszenna i kukurydziana.

Z czego jest kasza manna?

Kasza manna potocznie zwana grysikiem powstaje z kaszy pszennej. Stanowi ona obok kaszy gryczanej i jęczmiennej najpopularniejszą odmianę kaszy. Kasza manna błyskawiczna powstaje poprzez odsiewanie grubszych kaszek podczas przemiału pszenicy na mąkę. W trakcie mielenia powstaje kilka frakcji kaszek. Jedną z frakcji poddaje się oczyszczeniu w wialniach kaszkowych. Uzyskany produkt o odpowiedniej wielkości ziarna jest gotowy do sprzedaży w sklepach pod nazwą kasza manna lub grysik.

Kasza manna błyskawiczna

Szczególne miejsce wśród kasz zajmuje właśnie kasza manna błyskawiczna. Skąd jednak tak duża jej popularność? Kasza manna, jak wskazują badania, może zastąpić w diecie ziemniaki oraz być składnikiem potrawek, zup, ciast czy deserów. Szczególnie preferowana jest w dietach małych dzieci, ponieważ jej skład jest delikatny dla młodego organizmu.

Skład chemiczny i właściwości kaszy manny

Kaszka manna na 100 g produktu zawiera 15,5 g wody, 9,5 g białka, 1 g tłuszczu, 72 g cukrowców oraz 0,5 g błonnika i 0,6 g popiołu. Postać sypka tej kaszy jest jasnej białej barwy o kremowym odcieniu. Cechuje ją swoisty smak i zapach, które można określić jako przyjemny aromat. Po obróbce termicznej kasza manna ma zazwyczaj gęstą kleistą konsystencję. Warto pamiętać, że jeśli po przygotowaniu będzie miała kwaśny lub gorzki smak, to zdatność jej do spożycia już minęła.

Kasza manna cechuje się licznymi walorami prozdrowotnymi. Jej smak, mnogość zastosowań kulinarnych, a także niski stopień przetworzenia sprawia, że to produkt nadający się dla osób ceniących sobie zdrowy tryb odżywiania. Jest również lekkostrawna i wykazuje wysoką wartość energetyczną. Co więcej, kasza manna może być spożywana w trakcie diety niskobłonnikowej, niskobiałkowej oraz niskotłuszczowej. Zazwyczaj jej spożywanie zalecane jest osobom pracującym fizycznie, dzieciom oraz osobom chorym (szczególnie na nieżyt jelit). Nie mogą spożywać jej jednak chorzy na celiakie.