Merlot to dość uniwersalne wino, które zachwyca zarówno prawdziwych koneserów, jak i amatorów. Można nawet stwierdzić, iż nie ma znawcy win, który nie wyraziłby pozytywnej opinii na temat tego trunku. Co sprawia, iż Merlot cieszy się coraz to większym uznaniem?
Geneza słowa Merlot
Nie tajemnicą jest, że w większości przypadków nazwy win powstają od nazwy szczepów, z których powstały. Z Merlotem jest podobnie. Jest on czerwoną odmianą winorośli, która jest popularna na cały świat. Samo słowo „Merlot” wywodzi się z języka francuskiego i odnosi się do nazwy ptaka kosa, którego niebieskoczarny kolor piór przypomina swym wyglądem odcień winogron tego szczepu.
Jakie jest pochodzenie szczepu Merlot?
Pierwsze doniesienia na temat tego trunku wskazują na Francję, a dokładniej rejon Bordeaux i pochodzą one aż z XVIII wieku. Merlot doskonale przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych, w związku z czym aktualnie można go spotkać na całym świecie. – zarówno w Nowej Zelandii, jak i w Polsce. Mimo wszystko odmiana ta najczęściej występuje we Francji. Bez względu na kraj produkcji, śmiało można stwierdzić, iż sklep z Merlot można spotkać w każdym kraju.
Jak pachnie i smakuje wino Merlot?
Jeśli chodzi o zapach, to wszystko zależy od etapu, w którym aktualnie się znajduje. Wina młode, które powstały na bazie tego szczepu pachną aromatami wiśni, borówek oraz powideł śliwkowych. Wraz z dojrzewaniem wino Merlot nabiera aromatu suszonych ziół i karmelu. W przypadku, w którym wino leżakowało w butelce, wydobywają się z niego aromaty goździków czy kawy
Merlot to niezwykle uniwersalne wino. Mimo tego, iż przez niektórych smakoszy jest on porównywany z wodą, wielu docenia go za niezobowiązujący charakter i łagodny smak. Wina na bazie szczepu Merlot cechują się tym, że są delikatne, z niewielką ilością tanin i subtelną kwasowością. Szczep merlot niejednokrotnie tworzy kupaże z innymi szczepami, co w efekcie łagodzi ich smak oraz wydobywa owocowy aromat.
Wino Merlot — jak je serwować?
Wino Merlot najlepiej smakuje serwowane w temperaturze 17-28 stopni. Aby całkowicie delektować się jego aromatem i smakiem, zaleca się podawać to wino w obłych oraz zwężanych ku górze kieliszkach.
Merlot doskonale komponuje się ze smakiem pieczonych mięs — sprawdzi się do wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny oraz potraw z drobiu. Jest świetnym dodatkiem do czekolady i półtłustych serów.